а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сметководител

мн. сметководители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27924
Лице што се занимава со сметководство.
Англиски: accountant Албански: kontabilist
Употреба: Економија
Изведенки
сметководителка ж.
мн. сметководителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи