а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сметководство

(едн.) сметководството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 18227
1. Водење книги по сметките.
Англиски: accounting Албански: kontabilitet
Употреба: Економија
Примери:
трговско сметководство
двојно сметководство
2. Посебна организациска единица што се занимава со системно книжење и следење на сите видови промени и состојби во имотот и работата на стопанската организација (книговодство, пресметка на производството, благајна, ликвидатура, финансиска статистика, финансиско планирање).
Англиски: accounting Албански: kontabilitet
Употреба: Економија
Примери:
Работи во сметководството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК