а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смилоса

(се) смилосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Добие боја на смил поради болест.
Англиски: yellow
Употреба: Медицина
Примери:
Лицето му побледе, се смилоса.