а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смилува

смилуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7647
1. Направи да стане милостив.
Англиски: pardon Албански: bëj të mëshirshëm
Примери:
Не можеле да го смилуваат царот.
2. (се смилува) Стане милостив.
Англиски: pity Албански: mëshiroj
Примери:
Ќе се смилуваат и ќе попуштат.
Изведенки
смилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК