а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смилјаник

мн. смилјаници
Вид збор: Именка, машки род
миленик
Англиски: darling
Употреба: Народна поезија
Примери:
(нар. поез.) А јуначе смилјаниче, Лазаре!/ смил ти киска подгорела.
Смилјаниче, лудо дете! / смил ти појас половина,/ сен ти, лудо, убавина, / што ти лице овенало?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК