а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смирувачки

смирувачка
Вид збор: Придавка
Ранг: 15369
1. што смирува
Англиски: soothing
Примери:
смирувачки зборови
2. што успокојува
Англиски: sedative
Употреба: Медицина
Примери:
смирувачко средство
Изведенки
смирувачки прил.
Пример: Тој смирувачки ја прекина расправијата меѓу нив.