а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смисла

(едн.) смислата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 367
1. Внатрешна логична содржина на нешто.
Англиски: sense Албански: kuptim
Примери:
смислата на статијата
во добра (лоша) смисла
во потесна (поширока) смисла
во буквалната смисла на зборот
длабока смисла
Преведува по смисла.
Вникне во смислата.
(разг.) Во смисла на...
во таа смисла
здрава смисла
2. Разумна основа, оправданост, цел.
Англиски: meaning Албански: kuptim
Примери:
Не гледаше смисла.
Животот негов немаше смисла.
3. склоност, способност
Англиски: talent Албански: talent, sens
Примери:
Има смисла за музика.
4. значење, корист
Англиски: use Албански: kuptim
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Нема смисла така да зборуваш.
Каква смисла има да побегнеш сега?