а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смисли

смислат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3153
1. Со мисла пронајде.
Англиски: conclude Албански: shpik, mendoj mirë
Примери:
Смисли две реченици.
2. намисли
Англиски: intend Албански: mendoj, kam ndër mend
Примери:
Смисли да го ожени.
3. (се) сети
Англиски: remember Албански: kujtoj
Примери:
Го смисли собичето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК