а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смрачи

смрачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12811
1. Стане мрак.
Англиски: darken Албански: errësi
Употреба: Безлично
Примери:
Кога дошол близу до селото, го смрачило.
2. (обично само во 3. л.) Направи нешто да стане мрачно.
Англиски: darken Албански: errësoj
Примери:
Авиони го смрачија небото.
3. (се смрачи) Настапи мрак.
Англиски: darken Албански: errësirë
Употреба: Безлично
Примери:
Се смрачи веќе.
4. (се смрачи, само во 3. л.) се стемни
Англиски: darken Албански: errësoj
Примери:
Се смрачи небото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК