а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смрди

смрдат; смрдел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5602
1. (преод.) Направи нешто да смрди.
Англиски: stink Албански: lëshoj erë të keqe, kutërbim
Примери:
Многу сте ја смрделе собата.
2. (се смрди) Стане смрдлив.
Англиски: rot Албански: vjen era, qelbësoj
Примери:
Се смрдела веќе рибата.