а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смрдле

мн. смрдлевци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42854
1. смрдливо суштество
Англиски: stinker Албански: që i vjen erë e keqe, qelbës
Употреба: Груб збор
Примери:
Смрдле ниеден!
2. мрзливо суштество
Англиски: idler Албански: dembel
Употреба: Груб збор , Дијалектен збор