а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смрдливец

мн. смрдливци
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што смрди.
Англиски: skunk
Употреба: Пејоратив
Примери:
Бегајте оттука смрдливци!
2. Животно од родот на куните што испушта смрдлива материја при одбрана од непријателот.
Латински: Mustela putorius Англиски: polecat
Употреба: Зоологија
Изведенки
смрдливка ж.
мн. смрдливки