а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смрдулка

мн. смрдулки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31823
Инсект, бубачка што, кога ќе се пипне, има многу непријатен мирис.
Латински: Palomena prasina Англиски: Green shield bug
Употреба: Зоологија