а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смрзнат

смрзнати
Вид збор: Придавка
Ранг: 4280
1. Претворен во мраз; покриен со кора од мраз.
Англиски: frozen Албански: i ngrirë
Примери:
Смрзната вода.
Смрзнато езеро.
2. Измрзнат, изѕемнат; кој загубил подвижност и чувствителност; безживотен.
Англиски: frozen Албански: i ngrirë
Примери:
Смрзнати стражари.
Смрзнати нозе.
Смрзнат човек.
3. Конзервиран со замрзнување.
Англиски: frozen Албански: i ngrirë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Смрзната кокошка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК