а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смркне

смркнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. шмркне
Англиски: sniff Албански: nuhas
Употреба: Дијалектен збор
2. (се) стемни, (се) смрачи
Англиски: darken Албански: errësohet, ngryset
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК