а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смрлуши

смрлушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Замати некому свест.
Англиски: fuddle Албански: ngatërroj, deh
Примери:
Ракијата го смрлуши.
2. (се смрлуши) Загуби свест.
Англиски: daze Албански: dehet, trullos
Примери:
Се смрлуши детето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК