а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смртоносен

смртоносни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7080
Кој носи, причинува смрт.
Англиски: deadly
Примери:
смртоносен удар
смртоносна рана
смртоносно оружје
смртоносна игра
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК