а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снабдување

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10209
1. Снабдување на населението со прехранбени артикли.
Англиски: supply Албански: furnizim
Примери:
Обезбедено снабдување.
Снабдување со вода за пиење.
2. Сите мерки за задоволување на потребите на населението или на некоја организација.
Англиски: purchase Албански: furnizim
Примери:
Централизирано снабдување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК