а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снаица

Види и: снаа (ж.)
мн. снаици
Вид збор: Именка, женски род
снаа
Англиски: daughter-in-law
Употреба: Деминутив
Изведенки
1. снаиче ср.
мн. снаичиња
дем.
2. снаичка ж.
мн. снаички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК