а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сноќи

(се) сноќило; сноќено; (се) сноќеше; (се) сноќело
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47380
1. Фати ноќ некого.
Албански: erret
Употреба: Безлично
Примери:
Не сноќи, побрзајте.
2. (се сноќи) Падне, настане ноќ.
Албански: bëhet natë
Употреба: Безлично
Примери:
Чекај, убаво да се сноќи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК