а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

собар

мн. собари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31766
1. Тој што се грижи за собата, гардеробата и за лицето во чија служба работи.
Англиски: servant Албански: shërbyes
Примери:
висок собар
стар собар
2. собарка
Албански: shërbyese
Употреба: Туризам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК