а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

собирач

мн. собирачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9783
Лице што се занимава со собирање на нешто.
Англиски: collector
Примери:
Собирач на народни песни.
Собирач на значки.
Изведенки
собирачка ж.
мн. собирачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК