а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

собир

мн. собири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3803
1. Заседание на поголем број луѓе за разгледување на извесни прашања.
Англиски: conference Албански: konferencë
Примери:
научен собир
2. Јавна средба, собирање за искажување по некое прашање.
Англиски: meeting Албански: tubim
Употреба: Политика
Примери:
Немаат пријавено јавен собир.
Свикаа собир на населението.
3. Установа на непосредната демократија.
Англиски: assembly Албански: asamble, kuvend
Употреба: Историја
Примери:
Собир на избирачи.