а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

собиче

Види и: соба (ж.)
мн. собичиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14986
соба
Англиски: room
Употреба: Архитектура и градба , Деминутив
Изведенки
собичка ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи