а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

современ

современи
Вид збор: Придавка
Ранг: 1225
1. Што се однесува на сегашното време, на дадената епоха.
Англиски: contemporary Албански: bashkëkohor
Примери:
современи писатели
современа техника
2. Што оди во чекор со своето време, што е на нивото на своето време.
Англиски: modern Албански: i kohës
Примери:
современ човек
современо вооружување
3. Предизвикан од потребите на своето време.
Англиски: current Албански: i kohës
Примери:
современа тема
4. Што е од едно и исто време со некој друг.
Англиски: contemporary Албански: bashkëkohas
Употреба: Ретко
Примери:
Марко Крале и современите му херои.