а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соколов

Вид збор: Придавка
Ранг: 28478
1. Кој се однесува на сокол.
Употреба: Зоологија
Примери:
Соколово крило, соколово гнездо.
2. За очи, поглед - како на сокол, кој гледа добро.
Примери:
Око соколово.
Изведенки
соколски прид.
Кој се однесува на сокол.
Пример: Соколски крилја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи