а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сокол

мн. сокли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7073
1. граблива птица
Латински: falco Англиски: falcon Албански: skifter, fajkua
Примери:
Сив сокол, сокол ловец.
Море сокол пие... [извор]
2. смел човек
Англиски: hero Албански: hero, skifter
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сокол беше татко му.
3. сиромав човек
Англиски: pauper Албански: njeri i varfër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Гол како сокол.
Изведенки
1. соколе ср.
мн. соколиња
дем.
2. соколенце ср.
мн. соколенца
дем.
3. сокле ср.
мн. соклиња
дем.
4. соколче ср.
мн. соколчиња
дем.
5. соколица ж.
мн. соколици
женка сокол
6. соколина ж.
аугм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК