а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соленикав

соленикави
Вид збор: Придавка
Што е малку солен.
Англиски: salty
Примери:
соленикаво јадење
соленикаво печиво
Изведенки
соленикавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК