а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соленка

соленко
Вид збор: Придавка
(само во ж. и ср. род) солен
Англиски: salty Албански: i njelmët
Употреба: Деминутив , Гастрономија
Примери:
Јадењево ви е соленко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК