а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

солзен

солзна
Вид збор: Придавка
Ранг: 51776
1. Кој се однесува на солза.
Употреба: Медицина
Примери:
Солзни жлезди.
Солзни канали.
2. За очи - полни со солзи.
Англиски: tearful
Примери:
Со солзни очи.
3. Кој предизвикува солзи, со солзи.
Англиски: tearful
Употреба: Разговорно
Примери:
Солзни молби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК