а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

солзница

мн. солзници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48172
Солзна жлезда.
Англиски: lacrimal gland Албански: gjëndër loti, lakrimale
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК