а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

солило

мн. солила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19359
1. Солена вода во која се чува сирење и др.
Англиски: brine Албански: shëllirë
Употреба: Гастрономија
2. Место каде што му се дава на добитокот да лиже сол.
Албански: vend me krip për bagëtitë
Употреба: Земјоделство