а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соли

солат; солете; солев, солеа; солел; солен; солејќи; солење; солив, солија; солил
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13970
1. Сипе сол во нешто, посипува со сол.
Англиски: salt Албански: kripos
Употреба: Гастрономија
Примери:
Соли јадење.
2. Приготвува со сол, со раствор од сол.
Англиски: pickle Албански: kripos
Употреба: Гастрономија
Примери:
Соли риба.
3. Посипува со нешто ситно.
Англиски: strew Албански: shtrohet, hidhet
Употреба: Правда , Преносно значење
Примери:
Тресе и не соли со прав.
Изрази
(разг.) Му соли ум (памет).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК