а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

солуција

мн. солуции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11201
Решение, излез од некоја замрсена ситуација, прекин на таква ситуација, разјаснување, објаснување.
Англиски: solution
Примери:
Најде солуција.
Прифатлива солуција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК