а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

солфеж

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Вокални вежби, пеење по ноти без придружба на инструмент и со изговарање на нивните називи.
Англиски: solfeggio Албански: solfezhio
Употреба: Музика и танц
2. Учебна дисциплина за развивање слух.
Англиски: solfeggio Албански: solfezhio
Употреба: Музика и танц
Примери:
Часови по солфеж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК