а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сомеле

сомелат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10022
1. Претвори во брашно, со мелење направи нешто на ситни парченца.
Англиски: grind Албански: bluaj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Да го сомеле житото.
Сомеле кафе.
Сомеле месо.
Сомеле во устата.
2. раздроби, смачка
Англиски: grind Албански: bluaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе го сомеле и него.
3. За желудник - преработи храна.
Англиски: digest Албански: bluaj
Употреба: Медицина
Примери:
Тешко ќе ја сомеле оваа храна неговиот желудник.
4. сфати, разбере, усвои
Англиски: understand Албански: kuptoj, bluaj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Одвај успеа да ги сомеле детето овие зборови.