а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сомисленик

мн. сомисленици
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што има еднакви мисли, погледи, убедувања со некого.
Англиски: comrade Албански: bashkmendimtar
Примери:
Ние сме сомисленици.
2. приврзаник, соучесник
Англиски: comrade Албански: mnështetës
Примери:
Партиски сомисленици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК