а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сомнева

(се) сомневаат; сомневам, сомневаш; сомневаме; сомневаше; сомневал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2710
Испитува сомнение во вистинитоста на нешто; не верува, нема полна доверба во некого.
Англиски: doubt
Примери:
Не се сомневам воопшто во успехот на акцијата.
Се сомнева дека ќе дојде.
Се сомневаше со право во него.