а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сомнителен

сомнителни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3864
1. Што предизвикува сомневање во својата вистинитост.
Англиски: suspicious Албански: i dyshimtë
Примери:
сомнителни податоци
сомнително држење
2. Што може да се протолкува различно.
Англиски: unclear Албански: i paqartë
Примери:
Се задржа само на сомнителните места во рефератот.
3. Во што се сомнева, што изразува сомневање.
Англиски: suspicious Албански: i dyshimtë
Примери:
сомнително лице
сомнителни куќи
сомнителен поглед
сомнително познанство
4. Што предизвикува сомневање во имањето на некој квалитет, состојба и сл.
Англиски: dubious Албански: i dyshimtë
Примери:
Дело со сомнителна вредност.
сомнителна чистота
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК