а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сонда

мн. сонди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29270
1. Уред со кој се испитуваат земни или морски длабочини.
Англиски: probe Албански: sondë
2. Инструмент за испитување рани, проширување канали и др.
Англиски: probe Албански: sondë
Употреба: Медицина
Примери:
Испитување на желудникот со сонда.
3. Балон за метеоролошки испитувања.
Англиски: probe Албански: sondë
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК