а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сопротиви

(се) сопротиват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43858
(се) спротиви, (се) противстави
Англиски: resist
Употреба: Книжевен збор , Ретко
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК