а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сопственик

мн. сопственици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1993
Човек што има некаква сопственост.
Англиски: owner Албански: pronar
Употреба: Економија
Примери:
Сопственик на мала работилница.
(разг.) Ситен сопственик.
Голем сопственик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК