а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сосири

сосират
Вид збор: Глагол, свршен
1. За млеко - направи да се пресече, да стане густо.
Англиски: curdle Албански:
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го сосири ли млекото?
2. (се сосири) За крв - стане густ.
Англиски: coagulate Албански: koagulon, mpiks
Употреба: Медицина
Примери:
Му се сосири крвта