а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сослуша

сослушаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6771
1. За сведоци, обвинети - постави прашања заради изјаснување на нешто.
Англиски: interrogate Албански: marr në pyetje
Употреба: Правда
Примери:
Денеска ќе ги сослушаат сведоците.
2. ислуша
Англиски: hear Албански: ndëgjoj
Употреба: Ретко
Примери:
Не сакаше ни да го сослуша.
Сослушај го неговото мислење.