а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сослушува

сослушуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13234
1. распитува
Англиски: interrogate Албански: marr në pyetje
2. ислушува
Англиски: listen Албански: ndëgjoj
Употреба: Ретко
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК