а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соспа

мн. соспи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14420
Купиште снег навеано од ветер.
Англиски: snow drift
Примери:
дебели снежни соспи
(нар. поез.) Дали се соспи снегови, / ели се бели лебеди.
Изведенки
соспиште ср.
мн. соспишта
аугм.