а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

составен

составни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2087
1. Кој влегува како дел во некој состав.
Англиски: composite
Примери:
Составен дел на фабриката.
Се распадна на своите составни елементи.
2. Дел од реченици.
Англиски: compound
Употреба: Граматика
Примери:
Составни реченици.