а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

состанок

мн. состаноци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2706
1. Заседание на членови на некоја организација, колектив за разгледување на извесни прашања; учесниците на такво заседание.
Англиски: meeting Албански: mbledhje
Примери:
Утре ќе се одржи состанок на комисијата.
партиски состанок
таен состанок
Состанокот го прифати предлогот на секретарот.
2. Средба, обично договорена, на две или повеќе лица.
Англиски: rendezvous Албански: takim
Примери:
Имам состанок со другарите.
И закажа состанок.
местото на состанокот
случаен состанок