а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

состои

(се) состојат; состоел; состоен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2100
1. Има во својот состав, составен е, содржи.
Англиски: consist Албански: përbëhet
Примери:
Рефератот се состои од неколку дела.
Секретаријатот се состои од седум души.
Неговото семејство се состои од повеќе членови.
2. Се заклучува во нешто, се содржи
Англиски: consist Албански: përbëhet
Примери:
Неговата несреќа се состоеше во тоа.