а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сострадалник

мн. сострадалници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што страда истовремено, напоредно со друг.
Примери:
Неговата биографијата ја пишувал неговиот сострадалник од затворските денови.
Изведенки
1. сострадалница ж.
мн. сострадалници
2. сострадалнички прид.
сострадалничкиот